BURSA OSMANGAZİ İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

MİLLİ EĞİTİM BAKAN YARDIMCIMIZ SAYIN ORHAN ERDEM İLÇEMİZ OKULLARINDAN ULUSLARARASI MURAT HÜDAVENDİGAR ANADOLU İMAM HATİP LİSESİ

Millî Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan Erdem, "Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) Kırgızistan´da çok güçlü. Uzun yıllardır bu ülkede okulları var. Dikkatli olmanızı arzu ediyoruz. Bir an önce o okulların Maarif Vakfı diye ülkemizin kurduğu devlet okullarına devredilmesini arzu ediyoruz." dedi.
MİLLİ EĞİTİM BAKAN YARDIMCIMIZ SAYIN ORHAN ERDEM İLÇEMİZ OKULLARINDAN ULUSLARARASI MURAT HÜDAVENDİGAR ANADOLU İMAM HATİP LİSESİ

Erdem, Uluslararası Murad Hüdavendigar Anadolu İmam Hatip Lisesi´nde, Din Öğretimi Genel Müdürlüğü ile Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) iş birliğinde yürütülen "Kırgızistan´da Din Eğitiminin Geliştirilmesi Yaz Eğitim Etkinliği" final programına katıldı.

 

Ortak bir medeniyetin evlatları olarak Türkiye ve Kırgızistan´ın birbirini ne kadar iyi tanırsa yapılan iş birliklerinden o kadar etkili sonuçlar alınacağını belirten Erdem, "Bizler büyük bir aileyiz. Birlik ve beraberliğimizden doğacak gücün farkında olmalıyız. Bizler aynı dinin mensuplarıyız. Yüce dinimiz bizleri kardeş olarak tanımlıyor." dedi.


Türkiye ile Kırgızistan´ın dost ve kardeş ülke olarak karşılıklı tecrübe aktarımını artırması ve ortak değerleri güçlendirmesi gerektiğini vurgulayan Erdem, "Kırgızistan´daki ilahiyat fakültelerinde ve imam hatip liselerinde okuyan öğrenciler, TİKA, Din Öğretimi Genel Müdürlüğü, Diyanet Vakfı ve bu okulun önderliğinde güzel bir proje başlatıldı ve o projenin son günlerini yaşıyorsunuz. Sizleri bu proje kapsamında ağırlamaktan onur duyduk." diye konuştu. 

 

"Eş, dost, kardeşlerinize bu teröristlerin okullarına gitmemelerini söyleyin"
Erdem, Türkiye´nin 15 Temmuz´da darbe girişimi yaşadığını hatırlatarak, şöyle devam etti: "FETÖ denen alçak örgütün planlarıyla ülkemiz 250 şehit ve birçok gazisiyle terör olayını bertaraf etti ama ben biliyorum ki Kırgızistan´da da çok güçlüler. Çok uzun yıllardır okulları var. Dikkatli olmanızı arzu ediyoruz. Bir an önce o okulların Maarif Vakfı diye ülkemizin kurduğu devlet okullarına devredilmesini arzu ediyoruz. Ülkemiz bu noktada temaslarını yürütüyor. Eş, dost, kardeşlerinize bu teröristlerin okullarına gitmemelerini söyleyin. Çünkü bu okullara gidenlere büyük ihtimalle vize vermiyoruz. Hatta ailelerini bile Türkiye´de istemiyoruz. Bu bakımdan dikkatli olmak gerekiyor."

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´ın bu projenin her aşamasından haberinin olduğuna değinen Erdem, "Cumhurbaşkanı´mızın talimatlarıyla bu iş ileriki dönemde inşallah daha da büyüyecektir. TİKA her zaman olduğu gibi güzel bir katkı verdi. Ankara ve Uludağ üniversitelerinin hocaları burada güzel eğitimler verdi." ifadelerini kullandı. Konuşmaların ardından proje kapsamında Kırgızistan´dan Türkiye´ye gelen akademisyenlere plaket, ilahiyat fakültesi ve imam hatip lisesi öğrencilerine de katılım belgesi verildi.


Törene, yaz okulunda eğitim veren Uludağ ve Ankara üniversitelerinden akademisyenler katıldı.

14-08-201714-08-201714-08-201714-08-2017

Doğanbey Mahallesi Haşim İşcan Caddesi No3 16220 OSMANGAZİ / BURSA - Santral 0 224 445 19 02 / 0 224 445 19 03

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.