BURSA OSMANGAZİ İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

´´ENGEL YOK´´ PROJE EKİBİ VE ÖĞRENCİLERİ ALMANYA´YA İLK HAREKETLİLİKLERİNİ BAŞARIYLA GERÇEKLEŞTİRDİ

Mehmet Torun Özel Eğitim Merkezinin koordinatörlüğünü yaptığı, Osmangazi Sahibe Durmaz Özel Eğitim Mesleki Eğitim Merkezi ile Aziz Torun Özel Eğitim İş Uygulama Merkezi’nin yerel ortağı olduğu “ENGEL YOK” projesinde ilk yurtdışı hareketliliği 10 öğretmen ve 20 öğrencinin katılımıyla Almanya’nın Magdeburg şehrine 22 Şubat-7 Mart tarihleri arasında başarıyla gerçekleştirildi. 
´´ENGEL YOK´´ PROJE EKİBİ VE ÖĞRENCİLERİ ALMANYA´YA İLK HAREKETLİLİKLERİNİ BAŞARIYLA GERÇEKLEŞTİRDİ

Projenin amacı özel eğitim ihtiyacında olan öğrencilere mesleki, kültürel, kişisel gelişim olanağı sağlayarak istihdam edilmelerini sağlamak ve eğiticilerin eğitmenlik bilgi ve becerilerini artırmaktır.

Bu projenin ana sürecini “Mesleki Eğitim Öğrenici ve Personelinin Öğrenme Hareketliliği ” oluşturmaktadır. Projede Okul personelinin ve öğrenicilerin mesleki, dil, bilişim, vb. yeterliliklerini geliştirmek amacıyla proje ortağı okullara yurt dışında mesleki gelişim fırsatları sunulması hedeflenmektedir. Proje ortaklarıyla yapılacak işbirliği sayesinde mesleki eğitim ve istihdamda engellerle mücadele eden eğitim politikaları ve uygulamaları konusunda önemli kazanımlar sağlanması beklenmektedir. Belirlenen eğitim politikaları ve güncel bilimsel gelişmeler doğrultusunda hizmet vermeye çalışan eğitim kurumları olarak bu projenin özel eğitim ihtiyacında olan öğrencilere ve eğitmenlerine önemli getirileri olacağına dair beklentiler oluşmuştur.

Proje kapsamında ilk hareketlilik olarak Almanya´da Matthias Claudius Haus´a akış düzenlenmiştir. Korumalı işyeri olarak hizmet veren bu kurum bir vakıf tarafından yönetilmekte ve Almanya devleti ile birlikte finanse edilmektedir. Bünyesinde farklı seviyelerde engele sahip vatandaşlara mesleki eğitim vermekte ve çeşitli iş kollarında (Konfeksiyon, ahşam ve mobilya, torna, seramik, temizlik ürünü v.b.) istihdam sağlamaktadır. Akış içersinde eğitmenlerin bu kurumda aldıkları eğitimler ile öncelikle engelli bireylerin ihtiyaçlarını tanımlama tekniklerini öğrenilmiş ve o ihtiyaçlar doğrultusunda uygulanacak doğru yaklaşımlar tecrübe edilmiştir. Hareketlilik içersinde yine öğrencilerimiz öğrenim gördüğü mesleki eğitim ağırlıklı bir kurum ve engelli kişilerin bakımının yapıldığı ayrı bir kuruma özel ziyaretlerde bulunulmuştur. Öğrencilerimiz kendi okullarında edindikleri bilgi ve becerileri farklı kurumlarda geliştirme fırsatı bulmuşlar, becerilerini Avrupa´da geliştirerek meslek edinme yolunda büyük bir adım atmışlardır.

Özel eğitim ihtiyacında olan öğrencilerin yaşadığı en büyük sorunlardan biri olan toplumsal hayata adapte olamamalarına ilişkin bu akış ile yurtdışı deneyimi kazanarak farklı bir ülkede akranlarıyla sosyalleşerek cesaretlerini artırabilmişlerdir. Avrupa engelli bireylerin yaşam standartları hakları hakkında bilgi sahibi olarak olan katılımcılar, toplumsal entegrasyonda istihdam ile güçlenen duruşlarıyla haklarına sahip çıkan koruyan vatandaş olma yolunda önemli adımlar atmışlardır.

Kültürel anlamda da katılımcılarımız Avrupa kültürünü daha yakından tanıma fırsatı yakalamış ve yeni bakış açıları geliştirmişlerdir. Katılımcılarımız Almanya’da Türk kültürünü Avrupa´da en iyi şekilde tanıtacak ve kültürler arasında yeni köprüler oluşturacak şekilde temsil etmişlerdir. Bu projenin kişisel kazanımlar için de fırsat olduğu düşünülmektedir. Kurum çalışanlarının proje ile elde ettikleri bilgi ve deneyimleri ile daha nitelikli hizmet vermek suretiyle performansları artacak iş gücü piyasası gelişecektir. Öğrencilerin ilgi becerileri artacak ve toplumda yer edineceklerdir. Ülkemizin ekonomisine iş gücü kazandırılmış olacaktır.

Proje ve bu akışta emeği geçen proje ekibi yönetici ve öğretmenler; Mustafa OKUMUŞ, Muhammet BAYRAM, Ahmet ÖZTÜRK, Murat İNANLI, Muhlise UCUN, Ali GECKİN, Serkan DEMİR, Fevzeddin ALSAÇ, Derya Han, Ahmet KIŞ’a ve de tüm değerli öğrencilere buradan teşekkür eder, başarılarının devamını dileriz.

mehmet torun özel eğitimmehmet torun özel eğitimmehmet torun özel eğitimmehmet torun özel eğitim

Doğanbey Mahallesi Haşim İşcan Caddesi No3 16220 OSMANGAZİ / BURSA - Santral 0 224 445 19 02 / 0 224 445 19 02 03

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.