BURSA OSMANGAZİ İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

BURSA’NIN MESLEKİ VE TEKNİK EĞİTİMİ DEĞERLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI

Bursa’daki mesleki ve teknik liselerin sorunları Ali Osman Sönmez Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde yapılan toplantıda ele alındı.
BURSA’NIN MESLEKİ VE TEKNİK EĞİTİMİ DEĞERLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI

Bursa’daki mesleki ve teknik liselerin sorunları Ali Osman Sönmez Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde yapılan toplantıda ele alındı.

Toplantıya, İl Milli Eğitim Müdürü Veli Sarıkaya, Osmangazi İlçe Milli Eğitim Müdürü Gürhan Çokgezer ve İl Milli Eğitim Şube Müdürü Ömer Faruk Bektaş’ın yanı sıra 17 ilçedeki meslek liselerinin müdürleri ve ilgili ilçe şube müdürleri katıldı.

İl Milli Eğitim Müdürü Veli Sarıkaya toplantı açılışında yaptığı konuşmada, Bursa’nın mesleki eğitimde %65’lere varan oranıyla Türkiye’nin en öndeki illerinden olduğunu belirtti. Mesleki eğitimde il bazında yapılan analiz çalışmasıyla sektörlerin yoğun olduğu bölgelerde, sektörün istediği ara elemanı karşılayacak bölüm ve alanların bulunmasını sağlamayı ve bu dönüşümü tedrici olarak yapmayı planladıklarını belirten Sarıkaya, sektör temsilcilerinin mesleki eleman eğitimi konusunda talep ve önerilerini aldıklarını, meslek liselerinin bünyelerinde kurulan İkili Eğitim Merkezleri (İMEM) ile sektör temsilcilerinin kendi istedikleri özelliklerde teknik elmanı kendi eğitim birimlerinde yetiştirebileceklerini, bu yöntemi tüm sektör temsilcilerine tavsiye ettiklerini söyledi.

Bursa’da şu an 47 okul inşaatının sürdüğünü, bunun 30-35 kadarının eğitim öğretimin 2.yarıyılından itibaren hizmete alınacağını belirten Sarıkaya, hizmete alınan ve alınacak okullarla geçen dönem oluşan kontenjan sorununun aşılmaya çalışılacağını belirtti. EBA ve FATİH projelerinin öğrenci ve velilere tanıtımlarının yapılarak buradaki modüllerin aktif olarak kullanılmasının öğrencilerin kendilerini geliştirmelerini sağlayacağını, okullardaki yardımcı personel ihtiyacının zamanında karşılanması için İŞKUR’la iletişim içinde olduklarını, öğrenci yetiştirme ve destekleme kurslarında Türkiye genelinde 4 milyon 300 bin, Bursa’da 130 bin 884 öğrencinin eğitim aldığını, bunu arttırmayı hedeflediklerini de sözlerine ekledi. Söz alan okul müdürleri okullarla ilgili genel sorunlar hakkında bilgi verdi.

Toplantının ikinci kısmını yöneten İl Milli Eğitim Şube Müdürü Ömer Faruk Bektaş, meslek liselerindeki 9.sınıf kontenjanları, bölüm ve alan koordinatörlükleri, İkili Merkezi Eğitim Merkezlerinin (İMEM) sektör kuruluşlarına yaygınlaştırma, okullarda iş güvenliği kurallarının uygulanması ve stajyer öğrencilere iş güvenliği eğitimlerinin verilmesi, okullarda dal açıp kapama, okullardaki dalların birleştirilmesi ve Beslenme Dostu Okul Projesi hakkında bilgiler verdi. Konularla ilgili okul müdürü ve şube müdürlerinin görüş ve önerilerinin ardından toplantı sona erdi.

06-01-201606-01-2016

Doğanbey Mahallesi Haşim İşcan Caddesi No3 16220 OSMANGAZİ / BURSA - Santral 0 224 445 19 02 / 0 224 445 19 02 03

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.